אתם בידיים טובות // שליחות בחינם בהזמנה מעל 200 ש"ח (לא כולל ריהוט)

הכירו את המומחית

ריהוט שינה ועיצוב

עדי רכטמן, מדריכה להתפתחות תינוקות בוגרת מכללת צעד ראשון ויועצת שינה מגיל לידה ועד שנתיים. השילוב בין שני המקצועות תורם ליכולת שלי לעזור לתינוקות ולהורים ולייצר הרגלים וסביבת שינה והתפתחות איכותיים כבר מההתחלה, ובכך לאפשר להם ליהנות מהורות רגועה!

פונים אליי הורים רבים טריים וותיקים, מנוסים וחדשים. הם רוצים ליצור את הסביבה הכי טובה לתינוק ולעצמם, ומוצפים בשאלות רבות, על שלל נושאים הקשורים להורות לתינוק: יצירת שגרת יום ולילה לתינוק, התפתחות התינוק, איך מבלים יום מלא עם תינוק בבית, איך שומרים על סביבת שינה בטוחה, מתי מגיע שלב של לילה מלא של שינה, זמן איכות של הורה טרי לעצמו, ועוד. יחד איתם אני עונה על השאלות ומסייעת בבניית שיגרה הטובה למשפחתם.

העולם מוצף בידע, במומחים, ובעשרות גישות. כיצד נבחר? אני מאמינה בגישה אחת – להקשיב להכול, לסנן את המידע, לפעול לפי מה שמרגיש. כל הורה וכל משפחה צריכה לסגל לעצמה את האג'נדה ההורית שלה. אפשר דרך ייעוץ מהסביבה, אפשר בניסוי ותעיה, אבל צאו מנקודת הנחה – לא כולם צודקים ולא כל מה שמתאים לתינוק אחד מתאים לאחר ולא כל מה שמתאים למשפחה אחת מתאים למשפחה אחרת. ליווי חכם מתחשב בצרכי המשפחה, ומעניק כלים פרקטים.

1. למה חשוב להתכונן להורות טרייה?

כשתינוק חדש מגיע, כל עולמכם עומד להשתנות. החוסר בשעות השינה עומד להשפיע ויש כרגע יצור חסר ישע שזקוק לכם על מנת להשיג את כל צרכיו הבסיסיים וההישרדותיים בעולם הזה, אוכל, מגע, קרבה, מענה לכאב, לקור, לחום ועוד…
ההריון הינו תקופה קצובה – 9 חודשים והלידה-יום אחד (ברוב המקרים).
לגדל תינוק וילד זה להתכונן לשינוי גדול מאוד בחייכם ומומלץ להגיע אליו עם כמה שיותר ידע. ככל שתגיעו מוכנים יותר ובטוחים יותר, כך החוויה ההתחלתי תהיה קלה ונינוחה יותר. 

2. איך מתמודדים עם שפע המידע ולמי להקשיב?

בעבר הידע היה מרוכז אצל אשת מקצוע אחת היא הייתה מלווה כל יולדת לפני הלידה, במהלכה ואחריה וכמובן שהיולדת הייתה מוקפת באחיות, דודות, גיסות והידע היה עובר מדור לדור. כיום היולדת לרוב נותרת לבד אחרי הלידה והידע מפוזר אצל יועצות רבות ושפע הידע נגיש ומבלבל.
וזה האני מאמין שלי-
להקשיב להכל
לסנן את המידע
לפעול לפי מה שמרגיש.

כל הורה וכל משפחה צריכה לסגל לעצמה את האג'נדה ההורית שלה, אפשר ע"י החלטה לפי שמיעה, אפשר על ידי ניסוי וטעיה אבל צאו מנקודת הנחה- לא כולם צודקים ולא כל מה שמתאים לתינוק אחד מתאים לאחר ולא כל מה שמתאים להורה אחד מתאים להורה אחר. 

תנסו מדי פעם לסנן את כל רעשי הרקע ולהקשיב לאינסטינקט הבסיסי שלכם.

3. למה חשוב לחקור התפתחות תינוקות מהרגע הראשון?

התפתחות תינוקות היא טבעית. נצא מנקודת הנחה שתינוק, אשר סביבת ההתפתחות שלו בריא, מאתגרת ונכונה יצליח להתפתח ללא כל עזרה או התערבות מצדכם.
הבעיה מתחילה שתינוקות היום הרבה יותר סטטיים מבעבר כלומר – חווים פחות חוויות של שיווי משקל נישאים פחות במנשא ויותר בעגלה (שם גם אם את פעילה והולכת, בפועל התיונק הוא סטטי).
וכן שוכבים הרבה יותר על הגב ולא על הבטן (בעקבות המלצות משרד הבריאות לשכיבה על הגב בשינה).
דבר נוסף, הא שהרבה הורים היום, רוצים לעשות הכל כדי לעזור לתינוק שלהם ובכך מונעים ממנו אתגרים אשר עוזרים לו להתפתח, למשל להגיש לו צעצוע במקום לאפשר לו לחקור לבד איך להגיע לשם. לעודד מעברים מהירים בין שלבי התפתחות ועוד.

כשתדעו לייצר לתינוק את הסביבה ההתפתחותית הנכונה והמדויקת ביותר לצרכיו לפי גילו והשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא, תהיה לו התפתחות טוב ואיכותית יותר וזה ישפיע לא רק על השלב בו הוא נמצא אלא ישליך על כל שלבי ההתפתחות העתידיים.

4. חשיבות שגרת יום ולילה של התינוק-

תינוקות וילדים זקוקים לשגרה. הסיבה היא שכשילד/תינוק יודע למה לצפות יותר קל לו להתנהל במהלך היום וגם אתם ההורים יודעים איך להתנהל בלו"ז של היום כך שלכל דבר יש זמן- זמן לאכול, זמן לישון וזמן לשחק וכך גם זמן לך, ההורה.
תינוק מגיל 3-4 חודשים כדאי שכבר יהיה לו סדר יום או לפחות סדר ביום- כלומר החל משעת הערות יש פעולות הקורות בזמן הערות (אוכל, פעילות, טקס שינה ושינה) .
החל מגיל 5 חודשים או כשיהיו 3 שנות יום מסודרות- בוקר, צהריים ואחה"צ, תוכלו לייצר סדר יום קבוע.

5. ממתי ישנים לילה מלא –

הנה ניפוץ מיתוס – אף אחד לא ישן לילה שלם.
מה הכוונה? בזמן השינה, גם אנחנו, המבוגרים מקיצים לא מעט. המבוגר, בניגוד לתינוק, יודע לחזור לשינה מאוד מהר אנחנו מסדרים את השמיכה/כרית/מתהפכים לצד השני ולרוב אנחנו גם לא זוכרים כלל שהתעוררנו משינה.
אבל תינוק שיש לו הרגל הירדמות כלשהו (ידיים, תנועה, אוכל, מגע) ונרדם "רק" באמצעות אותו התיווך, יזדקק לכך גם כשיתעורר באמצע הלילה.
כאשר תינוקך לא יזדקק לתיווך כשנרדם (מה שנקרא – הירדמות עצמאית) ידע להחזיר את עצמו לישון גם כשיתעורר באמצע הלילה.
תינוק יכול ללמוד הירדמות עצמאית כבר מגיל 5 ואפילו 4 חודשים ההמלצה שלי לבחור בתכנית הירדמות הדרגתית הנותנת מענה מלא לבכי.

*המלצות משרד הבריאות הן להאכיל בלילה עד גיל שנה

7. איך מבלים יום מלא עם תינוק בבית –

כשמזג האוויר מאוד חם או קר, פחות רוצים לצאת עם התינוק מהבית (או למשל כשיש סגר)
לאמהות שנמצאות בסדנאות שלי, אני ממליצה לתכנן את היום עם לוח פעילויות לא עמוס.
תעשו רשימת תרגילים ומשחקים לכל השבוע, בכל יום תבחרו בין פעילות אחת לשתיים בלבד ועליהן תחזרו באותו היום.
ככה לא תרגישו תחושת החמצה אם לא הספקתן את כל מה שתכננתן והתינוק יחווה זמן איכות מהנה איתך
ישנם ברחבי הרשת משחקים רבים לכל הגילאים – וסדנאות פרונטליות ואונליין בהן ניתן ללמוד משחקים רבים לזמן הערות.
תזכרי- ככל שהתינוק פעיל בזמן הערות כך איכות השינה שלו תשתפר כך שממליצה לשלב משחקים המתאגרים את מערכת שיווי המשקל.
הדבר הכי חשוב שצריך לזכור הוא – שלא צריך לשעשע תינוק כל זמן הערות שלו!
לא רק שלא יקרה כלום אם הוא מדי פעם ישתעמם אלא זה עוזר לפתח את יכולות הדמיון, העצמאות, דחיית הסיפוקים ופיתוח העצמאות אצל התינוק והילד.

8. האם כדאי להצטרף לסדנת ליווי התפתחותי?

כמישהי שמדריכה סדנאות בשיטת צעד ראשון כבר למעלה מ-5 שנים ההמלצה שלי היא בהחלט כן. הסדנאות נותנות לא רק כלים ודרכים יצירתיות להפעיל את התינוק. אלא גם פתרונות לקשיים העולים מהיום יום של טיפול בתינוק למשל שיפור השכיבה על הבטן, התמודדות עם גזים, דרכי הרגעה לבכי, וגם לגילאים הגדולים יותר – הכנה להתהפכויות, שכלול מערכת שיווי המשקל, קשר עין ועין יד, הכנה לזחילה ועוד.

בנוסף בסדנאות תוכלי לפגוש עוד אימהות בדיוק כמוך שנמצאות בחופשת לידה, החוות את אותם הקשיים ההתמודדויות היום-יומיות בזוגיות, בהורות וביסים עם הרך הנולד. זו הזדמנות נהדרת לייצר חברויות וקשרים הנמשכים לאורך חופשת הלידה ולפעמים גם לכל החיים.

עדי רכטמן | נישוקה | https://www.instagram.com/nishuka.adi | 0508989055

סדנאות התפתחות שנפתחת בקרוב:
גילאי לידה עד 3 חודשים
3 עד 6 חודשים 15.8.21