מלווה התפתחותית – למה צריך?

התפתחות

מאת: עדי רכטמן, מדריכה להתפתחות תינוקות בוגרת מכללת צעד ראשון ויועצת שינה

עדי רכטמן טיפים לשינה טובה

בעולם השבטי תמיד הייתה אשת ידע.
היא הייתה המיילדת, זו שהראתה לאמא הטרייה כיצד להניק וייעצה לה בנושאים שונים הנוגעים לתינוק.
בנוסף, האמא הטרייה הייתה מוקפת בקרובות משפחה – אמא, סבתא, דודות, אחיות, שכולן עטפו אותה בידע.

בימים ההם אורח החיים היה אחר. החזרה לעבודה הייתה מהירה, כשהתינוק לרוב היה הולך עם האם לשדה כשהוא קשור לגבה, גדל בין אוהלים, על הרצפה או מזרן, וחי חיים מלאים בגירויים המעודדים את התפתחותו החושית והמוטורית.

העולם כיום הוא עולם אחר, מרוחק יותר, מהיר יותר ובמיוחד דיגיטלי. תינוק לא נולד עם ספר הוראות, והורים רבים מוצאים עצמם מתלבטים רבות מה וכיצד לעשות. עד הלידה רוב המשפחות מתמקדות בהכנות ליום הלידה, הכנת החדר ומוצרים לתינוק, אבל לא מתכוננות ל”יום שאחרי”….. אני מבינה את זה… קשה לתאר סיטואציה שלא מכירים.

ההיריון הינו תקופה קצובה – תשעה חודשים, והלידה – יום אחד ברוב המקרים.
לגדל תינוק וילד זה להתכונן לשינוי גדול מאוד בחייכם ומומלץ להגיע אליו עם כמה שיותר ידע.
ככל שתגיעו מוכנים יותר ובטוחים יותר, כך החוויה ההתחלתית תהיה קלה ונינוחה יותר.

כשתינוק חדש מגיע, כל עולמכם עומד להשתנות (אני מניחה ששמעתם את זה כבר פעמים, אבל מתקשים למקד את העניין). החוסר בשעות השינה עומד להשפיע ויש כרגע יצור חסר ישע שזקוק לכם על מנת להשיג את כל צרכיו הבסיסיים וההישרדותיים בעולם הזה: אוכל, מגע, קרבה, מענה לכאב, לקור, לחום ועוד.  ואז מגיעות השאלות: מהו מענה נכון לבכי? כיצד מרימים ומורידים? איך נוגעים בתינוק? מתי אפשר לצאת ולהשאיר אותו עם בייביסיטר? ועוד שאלות רבות…..

המדריכה להתפתחות תינוקות מגיעה לעשות סדר, היא מלמדת את ההורים הטריים מה לעשות עם התינוק על מנת לייצר לו סביבה התפתחותית נכונה התואמת לגילו ולשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא.

מהי סביבה כזאת? נבקש לייצר לתינוק שלנו סביבה כזו, המשלבת בין גירויים של ידיים וקרבה, לבין חשיפה לשכיבה על הבטן ועל הצדדים, בין שכיבה על הגב לבין חוויות של תנועה במרחב ועוד. יצירת סביבה כזאת תספק לתינוק את כל סל הכלים שהוא צריך כדי שהתפתחותו תהיה מיטבית וההורים יחוו הורות נעימה, בטוחה ורגועה. אשת מקצוע תסייע להוביל את ההורים בבטחה למקום הנעים הזה.

 

לעוד טיפים מאת נישוקה
NISHUKA.ADI@GMAIL.COM | https://www.facebook.com/NISHUKA.ADI | https://www.instagram.com/NISHUKA.ADI

 

Open chat
למעבר לשירות הלקוחות >